Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

tomfo 

Nitra - Zobor (588 m), Slovensko - 28.4.2018

88 fotek 28.4.2018 - zobrazení 3 komentáře
Dražovský kostelík, léčebný ústav Zobor - Svoradov prameň, Svoradova jeskyně, Zobor (588 m), Pyramida (556 m), Nitranský hrad

Zobor - výrazná, převážně zalesněná hora nad Nitrou, v nejjižnější části pohoří Tríbeč. Má dva vrcholy – severnější vlastní Zobor (587 m n. m.) a jižnější předvrchol, zvaný Pyramida (554 m n. m.), oddělené od sebe tzv. Zoborským sedlem (535 m n. m.). Vrcholové partie obou vrchů jsou skalnaté (křemenec) a mají charakter skalní stepi. Zatímco protáhlý hřebínek hlavního vrcholu je bez jakékoli zástavby, na vrcholové plošině Pyramidy stojí televizní památník, horní stanice bývalé lanovky a zbytky Miléniového památníku. Na Pyramidě rozsáhlé křemencové skalní moře. Oba vrcholy jsou společně obehnány mohutným valem prehistorického hradiště. V kotlině na západním úbočí hory plicní léčebna s pozůstatky Zoborského kláštera; nedaleko Svoradův pramen a nad ním krasová Svoradova jeskyně. Na hřebeni vybíhajícím z masivu Zobora k západu k Meškově vrchu (nad Svoradovou jeskyní) národní přírodní rezervace Zoborská lesostep, přírodovědně nejhodnotnější území celého Tríbeče s výskytem řady stepních druhů rostlin (vyhlášena 1952, 23 ha, mimo značené cesty vstup zakázán).
Z Pyramidy nádherné výhledy na Nitru a do Ponitří, v dáli na Malé Karpaty s vysílačem Kamzík nad Bratislavou, Gerecseš a Pilis v Maďarsku, Požitaví, Štiavnické vrchy či Pohronský Inovec, za obzvláště dobré viditelnosti až na vrcholky rakouských Alp v oblasti Schneebergu. Z hlavního vrcholu Zoboru omezenější, avšak také zajímavý výhled především k jihovýchodu a východu.

Kostel svatého Michala Archanděla se nachází na skalnatém kopci nad obcí Dražovce, nyní městskou částí Nitry. Je zasvěcen svatému Michalovi archanděli.
Pochází z 12. století a představuje typ románského emporového kostela s jednolodním prostorem ukončeným půlkruhovou apsidou. Jeho dnešní stav je po památkové obnově z let 1993-1999. V současnosti se zde slouží mše svatá každoročně 29. září v den svátku sv. Michala Archanděla. Kostelík byl vyobrazen na slovenské 100 korunové bankovce (1941-1945) a 50 korunové bankovce (1993-2009).
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron